Arama

Sağlıklı insanları tüberküloz enfeksiyonlarından korumanın en iyi yollarından biri BCG aşısıdır. BCG aşısı canlı mikrop içerir, fakat bu tüberküloz mikroplan laboratuarda uzun işlemlerden geçirilmişler ve hastalık yapma özellikleri yok edilmiştir.

BCG aşısı daha önce tüberküloz mikrobu ile karşılaşmamış insanlara yapılır. Bunun anlaşılabilmesi için de, aşıdan önce şahsa PPD testi yapılır. Hastalık geçirmiş veya BCG ile aşılanarak mikrobu tanımış olan bir şahıs PPD testine pozitif cevap verir. Test uygulandıktan 2-3 gün sonra test yerinde en az 5 mm çapında kırmızı bir kabarıklık oluşur. Bu pozitif cevaptır.

BCG aşısı tüberküloz mikrobuna komşu vücudun bağışık sistemini güçlendirir. Aşılı bir şahıs tüberküloz mikrobu ile yoğun bir biçimde karşılaşırsa, kendisinde tüberküloz hastalığı ortaya çıkabilir, meydana gelir. BCG aşısının koruyuculuk süresi 5-6 yıl kadar kabul edilir. Gerekirse bu süreden sonra yine PPD testi ile kontrol edilerek tekrar edilebilir.
Toplumlarda tüberkülozdan korunmanın çok önemli diğer bir yolu mikrop kaynağı olan hastaların bulunması, düzgün bir biçimde tedavisidir. Tüberkülozla savaşta, ilaçların keşfinden sonraki yıllarda her ülkede ve ülkemizde de en geniş tarama ve aşı çalışmaları yapılmış, tüberkülozlu hastaların ve tüberkülozdan ölenlerin sayısı azaltılabilmiştir.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yaz...

İsim :