Arama

Çevre Kirliliği Kanser Oranını Artırıyor!

Çevre Kirliliği Kanser Oranını Artırıyor!  

Halk sağlığı uzmanları, günümüzde en çok öldüren hastalıklardan biri olan kanser üzerinde çevre kirliliğinin etkisinin büyük olduğunu, kanserin yüzde 95 oranında çevresel etkenlerden kaynaklandığını bildirdi.

 
 

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanserin, vücudu oluşturan hücrelerin herhangi bir nedenle normal yapısının değişerek, kontrolsüz biçimde çoğalarak sağlığa zarar verecek hale gelmesi biçiminde ortaya çıktığını ifade etti.

TBMM Kanser Araştırma Taslak Raporu'na göre Türkiye'de kanserlerin önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten Yorulmaz, gelecekte öneminin daha da artacağını gösteren çok ciddi bilgiler olduğunu ifade etti.

Bu rapora göre, Türkiye'de her yıl ortalama, 150 bin yeni kanser vakası ortaya çıktığını anlatan Yorulmaz, "Türkiye'de her yıl ortalama 140 bin kişi kanserden ölüyor ve yaklaşık 400 bin yaşayan kanser vakası bulunuyor. Yani her bin kişiden 2 tanesi her yıl kansere yakalanıyor ve her 100 kanser hastasından 35'i her yıl kaybedilmekte" diye konuştu.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yaz...

İsim :